Drevo sibírskeho smrekovca nadobúda vysokú tvrdosť, tuhosť a pevnosť práve vďaka extrémnym podmienkam, v ktorých vyrastá. Dreviny z miernejšieho podnebného pásma rastú vďaka prijateľnejším podmienkam rýchlejšie, ich drevo je teda mäkkšie a taktiež neobsahuje tak vysoký obsah živice, ktorá v prípade sibírskeho smrekovca slúži ako prírodný ochranný konzervant pred vlhkosťou, hubami a škodcami.
Medzi najväčšie prednosti sibírskeho smrekovca patrí:
- Veľmi vysoká tvrdosť a hustota. Drevo rastie v extrémnych podmienkach veľmi pomaly.
- Vysoká odolnosť dreva proti poveternostným podmienkam, hnilobe a plesniam.
- Veľmi dlhá životnosť.
- Značne nižšia nasiakavosť v porovnaní s mäkkými drevinami.
- Vysoká mechanická odolnosť dreva proti opotrebeniu.
- Krásny vzhľad po dlhé roky. Pri starnutí sa odtieň dreva mení do krásnej strieborno-šedej farby.
- Priaznivá cena vzhľadom k vysokým kvalitám dreva.
Drevo, ktoré predávame, pochádza výlučne z Ruska - Sibírska časť (Krasnoyarsk Krai a Irkutsk).
Tvrdosť a vysoká hustota je daná tým, že drevo rastie veľmi pomaly a vyrastá v extrémnych poveternostných podmienkach Ruska na Sibíri. Týmto drsným podmienkam sa stromy museli prispôsobiť, aby v takomto podnebí vydržali. Preto je ich drevo tak odolné.
V porovnaní s mäkkými drevinami, je sibírsky smrekovec suverénne najťažší. Drevo sibírskeho smrekovca váži v surovom stave zhruba 900-1100 kg / m3. Ak sa drevo sibírskeho smrekovca vysuší na 12% vlhkosti, potom je jeho váha okolo 620-720 kg / m3. Za účelom dosiahnutia rovnovážnej vlhkosti dreva smrekovca a pre jeho lepšiu aklimatizáciu v exteriéri, sa suší jeho drevo najlepšie na hodnotu okolo 18% vlhkosti.
Priemerná vzdialenosť medzi letokruhmi je do 1,5 mm.
Drevo sibírskeho smrekovca je typické práve oveľa vyšším obsahom živice a éterických olejov, ktoré ho ochraňujú voči drevokazným škodcom, plesniam, hnilobe, ale aj voči nevľúdnym poveternostným podmienkam. Jednoducho povedané, vďaka živici je drevo sibírskeho smrekovca veľmi odolné.
Ako sme už uvádzali, drevo sibírskeho smrekovca obsahuje veľké množstvo živice, ktoré ho chráni a robí ho prirodzene odolným. Vďaka tejto ochrane nie je nutné drevo chemicky ošetrovať impregnovaním, alebo inou povrchovou ochranou.
K typickým znakom pre drevo sibírskeho smrekovca, patria väčšie hrče (suky), jemné pozdĺžne trhliny a žltkasté až červenohnedé sfarbenie dreviny.
Jednou zo skvelých vlastností dreva sibírskeho smrekovca je to, že dosky z tohto dreva nemusia byť akokoľvek ošetrované. Aj bez ošetrenia dreva môžete očakávať veľmi dlhú životnosť konštrukcie. Tým sa výrazne znížia náklady i čas, ktorý je potrebné venovať starostlivosti o povrch dreva.
Ak sa však rozhodnete predsa len nejaký ochranný náter použiť, drevu sibírskeho smrekovca to len prospeje. Dosiahnete tak ešte oveľa dlhšej životnosti dreva, zachováte jeho pôvodný vzhľad a farbu. Rovnako ako drevo z našich lesov, aj drevo sibírskeho smrekovca časom získa sivú farbu. Ak chcete udržať pôvodný odtieň dreva čo najdlhšie, je nutné použiť ochranu proti UV žiareniu.
Ak chcete zachovať pôvodný farebný odtieň vašej terasy zo sibírskeho smrekovca, nanášajte na povrch dreva ochranný olejový náter najlepšie na začiatku a na konci sezóny.
Pre dlhšiu životnosť a zachovanie farieb po dlhé roky odporúčame použiť niektorý z kvalitných ošetrujúcich prostriedkov značky Owatrol.
Sibírsky smrekovec je pre svoju hustotu dreva a vysoký obsah živíc možné použiť aj pre drevené konštrukcie pod vodou, alebo v miestach, kde sú časté dažde. Historicky sa sibírsky smrekovec využíval pre odkvapové žľaby, vodné stavby, alebo napríklad ako strešná krytina vo forme drevených šindľov.
V dnešnej dobe je najväčším trendom použiť drevo sibírskeho smrekovca na vybudovanie drevenej terasy, alebo fasády.
Hranoly sa dnes najčastejšie používajú ako podkladové prvky pri stavbe nosnej konštrukcie drevenej terasy. Podkladové hranoly zo sibírskeho smrekovca sa pokladajú pod terasové dosky zo sibírskeho smrekovca. Je veľmi žiaduce, aby podkladové hranoly použité pod terasovými doskami, boli z rovnakého materiálu, ako sú terasové dosky, prípadne z dreva, ktoré má rovnakú hustotu. Vďaka použitiu dreva s rovnakou rozťažnosťou, budú jednotlivé konštrukčné prvky v daných podmienkach pracovať rovnako.
Hranoly zo sibírskeho smrekovca sa hodia hlavne na menšie záhradné konštrukcie, ako napríklad drevené rošty pod terasy, pergoly, hojdačky, či záhradný nábytok.
Konštrukciu z drevených hranolov dreva sibírskeho smrekovca je nutné navrhnúť tak, aby pri zmršťovaní a napúčaní v priebehu roka odolala deformáciám a nezačala sa dvíhať.
Dosky zo sibírskeho smrekovca sa skvele hodia pre montáž vonkajších drevených terás, ako podlaha k bazénom, na podlahy balkónov, alebo napríklad ako podklad ihrísk pre deti. Pri montáži terasových dosiek sa odporúčajú všetky otvory predvŕtať a použiť nerezové spojovacie prvky, aby sa zabránilo vzniku tmavých škvŕn v mieste kontaktu s kovom.
Vďaka odolnosti a dlhej životnosti dreva sibírskeho smrekovca, nie je nutné povrch terasových dosiek upravovať. Bez povrchovej úpravy získajú terasové dosky časom striebrono-sivý patinový vzhľad.
Ak použijete pre stavbu vašej drevenej terasy drevo sibírskeho smrekovca, môžete sa spoľahnúť na:
- Vysokú odolnosť dreva proti poveternostným podmienkam i hnilobe a plesniam.
- Veľmi dlhú životnosť.
- Krásny vzhľad po dlhé roky.
- Priaznivú cenu vzhľadom ku kvalitám dreva.
Asi najcennejšia vlastnosť sibírskeho smrekovca je jeho odolnosť proti vlhkosti. Napríklad mesto Benátky stojí už niekoľko storočí práve vďaka tejto vlastnosti dreva sibírskeho smrekovca. Sibírsky smrekovec je priamo predurčený pre vonkajšie prostredie, kde je zvýšená vlhkosť.
Drevo sibírskeho smrekovca má oveľa vyššiu ohňovzdornosť, ako napríklad drevo z našich lesov. Sibírsky smrekovec vzplanie za podstatne dlhšiu dobu ako iné druhy stromov.
Vďaka vlastnostiam smrekovca u neho nedochádza k zmene odtieňov olejov a moridiel, používaných pri náteroch, ako sa to môže stať napríklad pri borovici. Ak drevo sibírskeho smrekovca navyše ošetríte olejovým náterom, jeho vzhľad sa ešte viac vylepší. Drevo sibírskeho smrekovca je prirodzene veľmi stále, čo sa týka farebného odtieňa. Po niekoľkých prvých týždňoch po inštalácii dreva na novú terasu povrch ľahko zosivie, čo je spoločná vlastnosť všetkých drevín. Po tejto úvodnej dobe sa už odtieň farby takmer nemení.
Montáž drevenej terasy z dosiek sibírskeho smrekovca je veľmi jednoduchá. Odporúča sa používanie nerezových skrutiek, alebo iných spojovacích prvkov z nereze, aby sa zabránilo vzniku tmavých škvŕn pri styku s kovovým materiálom. Otvory pre skrutky odporúčame predvŕtať a montáž si uľahčiť pomocou terasových svoriek, ktoré slúžia k pevnému utiahnutiu jednotlivých dosiek v rade za sebou.
V našej ponuke máme nasledujúce typy drevených profilov zo sibírskeho smrekovca.
Terasový profil - ryhovaný / jemne drážkovaný:
28 x 120 mm
Lichobežníky - Rhombus:
21 x 70 mm
21 x 120 mm
Konštrukčný hranol:
45 x 70 mm
Zmyslom certifikácie lesov v systéme PEFC je dosiahnuť trvalo udržateľného hospodárenia. Drevo pre výrobu je preto získavané z trvalo udržateľných obhospodarovaných lesov.
Trvalo udržateľné hospodárenie v lesoch znamená využívanie lesov takým spôsobom a v takom rozsahu, že ich stabilita, druhová rozmanitosť, produkčná schopnosť, regeneračná kapacita, vitalita a schopnosť plniť všetky užitočné funkcie lesa zostanú trvalo zabezpečené.
Zárukou pôvodu dreva vo výrobku a uistením zákazníka o pôvode materiálu je to, že každý spracovateľ v reťazci od vlastníka lesa, cez ťažobné, spracovateľské, výrobné, obchodné spoločnosti až k zákazníkovi musia získať certifikát podľa požiadaviek PEFC.