Kompozitné terasové profily TWPC - Otázky a odpovede k drevoplastovému materiálu TWPC

1. Čo je to Kompozit?

Jedná sa o materiál, ktorý vzniká skombinovaním dvoch alebo viacerých materiálov. Pri kompozite TWPC (ThermoWood Plastic Composite) sa jedná o kombináciu drevených vlákien dreva ThermoWood a špeciálneho polypropylénového recyklátu CIRCO®.

2. Čo je ThermoWood?

ThermoWood je drevo, ktoré je modifikované za použitia tepla a pary. Pri výrobe sa nepoužívajú žiadne chemikálie a z tohto dôvodu je výsledný výrobok absolútne netoxický. Vďaka tepelnému opracovaniu dreva pravej severskej borovice má materiál ThermoWood vynikajúcu rozmerovú stabilitu. Drevené vlákna ThermoWood sú veľmi odolné voči hnilobe a meniacim sa poveternostným vplyvom, čo sa nedá povedať o vláknach bežného dreva. Z týchto dôvodov nie je potrebné k dreveným vláknam ThermoWood pridávať akékoľvek stabilizátory, či iné ochranné látky dreva. Tepelne modifikované drevené vlákna ThermoWood sú stabilnejšie ako bežné drevené piliny, ktoré sa používajú pri výrobe štandardných WPC profilov.

3. Z čoho je zložený kompozit TWPC?

Kompozitný materiál TWPC obsahuje viac ako 65% tepelne upravených drevených vlákien, ktoré sa vyrábajú vo fínskom závode Oy Lunawood Ltd. Jeden meter terasy z kompozitu TWPC obsahuje v skutočnosti viac drevených vlákien, než totožné množstvo prírodného dreva.

Z čoho je zložený kompozit TWPC

Obrázky z ľava do prava:

1. Lunawood ThermoWood: 1,30 kg drevených thermovláken + voda 0,30kg = 1,6 kg / bm

2. TWPC terasový profil dutý: 1,7 kg drevených thermovláken + 0,50 kg PP + 0,40 kg farbivá a adhezíva = 2,6 kg / bm

3. TWPC terasový profil plný: 3,4 kg drevených thermovláken + 1,0 kg PP + 0,60 kg farbivá a adhezíva = 5,2 kg / bm

K výrobe kompozitu TWPC sa používa polypropylén tej najvyššej kvality. To zaručuje trvalú a nemennú kvalitu a vynikajúce vlastnosti tohto výrobku.

4. Prečo postaviť terasu z kompozitu TWPC?

- Materiál je veľmi odolný a zároveň ekologický.

- Kompozit TWPC vykazuje skvelú rozmerovú stálosť. Udrží tvar po dlhé roky.

- Materiál neabsorbuje vodu, nie je klzký. Po daždi rýchlo uschne.

- Kompozit TWPC je netoxický.

- TWPC je bezúdržbovým materiálom. Úplne postačí bežné čistenie.

- Materiál je bez prasklín a triesok, ktoré obsahuje bežné drevo. Obsah drevených vlákien je však vyšší ako u dreva.

- TWPC neobsahuje žiadne PVC.

5. Ako to, že má TWPC tak vysoký obsah dreva?

Plast reaguje na teplo oveľa viac, než drevo. Z tohto dôvodu má TWPC veľké množstvo drevených vlákien ThermoWood a len málo polypropylénu. Čím menej plastu, tým pevnejší a rozmerovo stabilnejší výrobok bude. Kompozit TWPC má najväčší obsah dreva na trhu. Rozdiel oproti iným WPC kompozitom je zjavný najmä na tepelnom odpore, ktorý je tiež najlepší na trhu a v stabilnej konštrukcii.

6. Aká je tepelná vodivosť TWPC v porovnaní s ostatnými typmi WPC?

Tepelná vodivosť kompozitu TWPC je nižšia až o 25% v porovnaní so štandardnými typmi WPC. Je to vďaka použitiu drevených pilín z tepelne upraveného dreva ThermoWood.

7. Aký je rozdiel medzi terasou z TWPC a terasou z bežného dreva?

Tvrdosť terasových profilov vyrobených z TWPC je oveľa vyššia, než je tvrdosť dosiek z bežného dreva. Materiál TWPC je odolnejší voči poveternostným vplyvom a je veľmi jednoduché ho udržiavať. Terasa z TWPC vyžaduje len bežné čistenie bez starostí o jej údržbu. Navyše pri TWPC nie je nebezpečenstvo triesok a farba sa po úvodnom niekoľko týždňovom stabilizovaní vo vonkajšom prostredí dlhé roky takmer nemení.

8. Aká je požiarna klasifikácia kompozitu TWPC?

Požiarna klasifikácia materiálu TWPC je rovnaká ako u bežného dreva, teda D-s2, d0. Kompozitný materiál TWPC teda nemusí obsahovať prísady spomaľujúce horenie.

Najnovšie blogy

Top