Ošetrenie a starostlivosť o drevo sibírskeho smrekovca

Jednou zo skvelých vlastností dreva sibírskeho smrekovca je to, že dosky z tohto dreva nemusia byť akokoľvek ošetrované. Aj bez ošetrenia dreva môžete očakávať veľmi dlhú životnosť konštrukcie. Tým sa výrazne znížia náklady i čas, ktorý je potrebné venovať starostlivosti o povrch dreva.

Ak sa však rozhodnete predsa len nejaký ochranný náter použiť, drevu sibírskeho smrekovca to len prospeje. Dosiahnete tak ešte oveľa dlhšej životnosti dreva, zachováte jeho pôvodný vzhľad a farbu. Rovnako ako drevo z našich lesov, aj drevo sibírskeho smrekovca časom získa našedlú farbu. Ak chcete udržať pôvodný odtieň dreva čo najdlhšie, je nutné použiť ochranu proti UV žiareniu.

Ošetrenie sibírskeho smrekovca

Ošetrenie sibírskeho smrekovca

Sibírsky smrekovec je v porovnaní s drevom smreku, alebo borovice oveľa odolnejší proti nepriaznivým klimatickým a poveternostným vplyvom. Drevo sibírskeho smrekovca má o 40% vyššiu hustotu ako smrek, či borovica a obsahuje tiež oveľa väčšie množstvo živice. Vďaka tomu je drevo sibírskeho smrekovca prirodzene veľmi odolné, nepotrebuje žiadnu ďalšiu špeciálnu ochranu a môže byť takto vystavený vonkajším podmienkam. Ako u každého dreva, dochádza aj u sibírskeho smrekovca po čase k šednutiu.

Starostlivosť o drevo sibírskeho smrekovca

Ak chcete zachovať pôvodný farebný odtieň vašej terasy zo sibírskeho smrekovca, nanášajte na povrch dreva ochranný olejový náter najlepšie na začiatku a na konci sezóny.

Drevenú terasu je veľmi žiaduce pravidelne čistiť od nanesených nečistôt, usadenín, zeminy, či peľov. Tým sa zamedzí prestupovaniu nečistôt do štruktúry dreva. Pokiaľ na terase stoja predmety, ako je napríklad kvetináč, slnečník, rohožka a iné, pod ktorými sa tvoria škvrny od dlhodobej vlhkosti a nečistôt, občas tieto predmety posuňte na iné miesto, alebo zaistite, aby pod nimi dochádzalo k prirodzenej ventilácii vzduchu a vysychaniu. Tým sa zamedzí vznikaniu tmavých škvŕn na dreve.

Má zmysel impregnácia fasádneho obkladu zo sibírskeho smrekovca?

Je dôležité rozlíšiť, za akým účelom sa drevo impregnuje. Či to má byť ochrana proti poveternostným vplyvom, plesniam, alebo snáď drevokazným škodcom.

Z povahy vysokej odolnosti dreva sibírskeho smrekovca, nie je nutná extra ochrana proti drevokazným hubám, hmyzu, plesniam a iným škodcom.

Na drevo môžu pôsobiť tiež drevo sfarbujúce huby. V takom prípade je ochrana pôvodnej farby na požiadavku zákazníka. V prípade pôsobenia poveternostných vplyvov, ako je hlavne slnečné UV žiarenie, je vhodné drevený fasádny obklad ošetriť vhodne zvoleným olejom. Ten zamedzí zošednutiu farby, ktoré časom čaká každé drevo.

  • Hranoly a terasové dosky zo sibírskeho smrekovca nájdete v našej ponuke.
Top