Použitie a výhody dreva sibírskeho smrekovca

Drevo sibírskeho smrekovca je typické vyšším obsahom živice, ktorá ho ochraňuje voči škodcom, plesniam a hnilobe. Sibírsky smrekovec má v porovnaní s európskym smrekovcom oveľa vyššiu hustotu dreva, je húževnatejší, odolnejší a jeho drevo má inú farbu.

Drevo sibírskeho smrekovca má veľmi jemné letokruhy, je omnoho odolnejšie a pevnejšie v porovnaní s drevom, ktoré rastie v strednej Európe. Je to dané tým, v ako extrémnych podmienkach sibírsky smrekovec rastie. Tieto klimatické podmienky dovoľujú drevu sibírskeho smrekovca len veľmi pomalý rast.

Drevo sibírskeho smrekovca obsahuje vysoké množstvo éterických olejov a živice, ktoré ho chránia proti hmyzu, hnilobe, drevokazným hubám a tiež proti poveternostným vplyvom. Vďaka tejto ochrane nie je nutné drevo chemicky ošetrovať impregnovaním, alebo inou povrchovou ochranou, ktorá má negatívny dopad na životné prostredie.

Medzi typické znaky pre drevo sibírskeho smrekovca patria väčšie hrče, jemné pozdĺžne trhliny a žltkasté až červenohnedé sfarbenie.

Použitie a výhody dreva sibírskeho smrekovca

Kde sa dá použiť drevo sibírskeho smrekovca?

Sibírsky smrekovec má veľmi pevné drevo s krásnou farbou a skvelú štruktúru. Toto drevo je najlepšie použiť tam, kde sa preferuje vysoká kvalita a maximálna životnosť materiálu. Typicky sa drevo sibírskeho smrekovca používa na drevené fasády, terasy, alebo iné stavebné rezivo. Sibírsky smrekovec je pre svoju hustotu dreva a vysoký obsah živíc možné použiť aj pre drevené konštrukcie pod vodou, alebo v miestach, kde sú časté dažde. Historicky sa sibírsky smrekovec využíval pre odkvapové žľaby, vodné stavby, alebo napríklad ako strešná krytina vo forme drevených šindľov.

V dnešnej dobe je najväčším trendom použiť drevo sibírskeho smrekovca na vybudovanie drevenej terasy, alebo fasády. Čo sa týka pomeru cena / výkon, predstavujú hranoly a dosky zo sibírskeho smrekovca najlepšiu voľbu. Konštrukčné prvky z dreva sibírskeho smrekovca majú veľmi dlhú životnosť a navyše časom nestrácajú nič zo svojej krásnej štruktúry a to ani bez ošetrenia povrchu dreva olejom. Drevo s takými vlastnosťami je teda predurčené na použitie v nepriaznivom počasí.

Hranoly zo sibírskeho smrekovca

Hranoly z dreva sibírskeho smrekovca sú výbornou voľbou, ak viete oceniť kvalitu a prírodnú krásu materiálu. Hranoly sa dnes najčastejšie používajú ako podkladové prvky pri stavbe nosnej konštrukcie drevenej terasy. Podkladové hranoly zo sibírskeho smrekovca sa pokladajú pod terasové dosky zo sibírskeho smrekovca. Je veľmi žiaduce, aby podkladové hranoly použité pod terasovými doskami, boli z rovnakého materiálu, ako sú terasové dosky, prípadne z dreva, ktoré má rovnakú hustotu. Vďaka použitiu dreva s rovnakou rozťažnosťou, budú jednotlivé konštrukčné prvky v daných podmienkach pracovať rovnako.

Hranoly zo sibírskeho smrekovca sa hodia hlavne na menšie záhradné konštrukcie, ako napríklad drevené rošty pod terasy, pergoly, hojdačky, či záhradný nábytok. Hranoly zo sibírskeho smrekovca majú veľmi husté letokruhy, čo je vplyvom pomalého rastu vo veľmi extrémnych prírodných podmienkach. Hustota dreva je až 650 kg / m3.

Konštrukciu z drevených hranolov z dreva sibírskeho smrekovca je nutné navrhnúť tak, aby pri zmršťovaní a napúčaní v priebehu roka odolala deformáciám a nezačala sa dvíhať.

Dosky zo sibírskeho smrekovca

Dosky zo sibírskeho smrekovca sa skvele hodia pre montáž vonkajších drevených terás, ako dlažba k bazénom, na podlahy balkónov, alebo napríklad ako podklad ihrísk pre deti. Pri montáži terasových dosiek sa odporúča všetky otvory predvŕtať a použiť nerezové spojovacie prvky, aby sa zabránilo vzniku tmavých škvŕn v mieste kontaktu s kovom.

Vďaka odolnosti a dlhej životnosti dreva sibírskeho smrekovca, nie je nutné povrch terasových dosiek upravovať. Bez povrchovej úpravy získajú terasové dosky časom striebrosivý patinový vzhľad.

Výhody terás zo sibírskeho smrekovca

Ak použijete pre stavbu vašej drevenej terasy drevo sibírskeho smrekovca, môžete sa spoľahnúť na:

  • Vysokú odolnosť dreva proti poveternostným podmienkam i hnilobe a plesniam.
  • Veľmi dlhú životnosť.
  • Krásny vzhľad po dlhé roky.
  • Priaznivú cenu vzhľadom ku kvalitám dreva.

Hranoly a terasové dosky zo sibírskeho smrekovca nájdete v našom e-shope tu.

Top