Prečo si vybrať sibírsky smrekovec na terasu?

Už dlhé stáročia sa ľudia presviedčajú o dlhovekosti stavieb postavených z dreva sibírskeho smrekovca. Niektoré domy na Sibíri sú staré údajne viac ako 800 rokov. Jedným z najznámejších dôkazov dlhej životnosti dreva sibírskeho smrekovca je jeho využitie pri stavbe starodávneho mesta Benátok. Architekti zo severských krajín, ale aj Japonska, či Rakúska navrhujú z dreva sibírskeho smrekovca stavby, ako sú napríklad školy, štadióny, komerčné stavby, mosty, či obytné budovy.

Drevo sibírskeho smrekovca predstavuje ideálnu voľbu pre všetky vonkajšie aplikácie s požiadavkou na vysokú odolnosť a výbornú cenu.

Dôvody prečo si zaobstarať terasové dosky zo sibírskeho smrekovca

Dôvody prečo si zaobstarať terasové dosky zo sibírskeho smrekovca

Vysoká odolnosť proti opotrebeniu

Drevo sibírskeho smrekovca má veľmi vysokú hustotu vďaka tomu, že rastie pomaly a navyše vo veľmi extrémnych poveternostných podmienkach. Vysoká hustota dreva zabezpečuje to, že dosky zo sibírskeho smrekovca dobre znášajú zaťaženie pri chodení, sťahovanie nábytku, poprípade údery a iné náhodné zaťaženie. Vysoká hustota dreva tiež činí sibírsky smrekovec odolným proti prenikaniu rôznych organizmov a plesní do štruktúry dreva. Okrem exotického dreva Ipe, je sibírsky smrekovec hustejší, než všetky ďalšie bežne používané drevené obkladové materiály.

Tvrdosť dreva

Vysoká tvrdosť dreva sibírskeho smrekovca je dosiahnutá hlavne vďaka vysokej hustote. To znamená, že na dreve bude vznikať menší počet priehlbín a rôznych deformácií, kadiaľ by mohli do dreva prenikať huby a voda. Sibírsky smrekovec má tvrdosť väčšiu, než väčšina konvenčných podlahových materiálov.

Odolnosť proti hnilobe a baktériám

Vysoké množstvo živice pôsobí ako prírodné antiseptikum. Vďaka tomu je drevo sibírskeho smrekovca veľmi dobre odolné voči parazitom a baktériám. Najmä tam, kde je zvýšené množstvo vlhkosti a hrozí napadnutie baktériami, je táto vlastnosť dreva veľmi žiaduca.

Odolnosť voči vlhkosti

Asi najviac cenená vlastnosť sibírskeho smrekovca je jeho odolnosť proti vlhku. Mesto Benátky stojí už niekoľko storočí práve vďaka tejto vlastnosti dreva sibírskeho smrekovca. Sibírsky smrekovec je priamo predurčený pre vonkajšie prostredie, kde je zvýšená vlhkosť.

Ohňovzdornosť

Drevo sibírskeho smrekovca má tiež oveľa vyššiu ohňovzdornosť, ako napríklad drevo z našich lesov. Sibírsky smrekovec vzplanie za podstatne dlhšiu dobu ako iné druhy stromov.

Farebná stálosť

Vďaka vlastnostiam smrekovca u neho nedochádza k zmene odtieňov olejov a moridiel, používaných pri náteroch, ako sa to môže stať napríklad u borovice. Ak drevo sibírskeho smrekovca navyše ošetríte olejovým náterom, jeho vzhľad sa ešte viac vylepší.

Vzhľad

Jedným z najdôležitejších dôvodov, prečo si zaobstarať drevenú terasu z dreva sibírskeho smrekovca, je krásna kresba tohto dreva a jeho atraktívne  sfarbenie.

Tepelná a zvuková izolácia

Drevo sibírskeho smrekovca má nižšiu viskozitu. Vďaka tomu môže tento materiál skvelo pohlcovať prenikavé zvuky. Jeho nízka tepelná vodivosť navyše pôsobí ako doplňujúce zateplenie podlahy.

Prírodná mikroklíma

Masívne drevené dosky zo sibírskeho smrekovca sú čisto prírodným materiálom, ktorý dokáže navodiť príjemnú atmosféru.

Jednoduchá pokládka

Montáž drevenej terasy z dosiek sibírskeho smrekovca je veľmi jednoduchá. Odporúča sa používanie nerezových skrutiek, alebo iných spojovacích prvkov z nerezu, aby sa zabránilo vzniku tmavých škvŕn pri styku s kovovým materiálom. V priebehu času môže dochádzať k prirodzenému vzniku jemných trhliniek v štruktúre dreva, ktoré však nijakým spôsobom neovplyvňujú dlhú životnosť dreva sibírskeho smrekovca.

Pomer cena a kvalita

Drevo sibírskeho smrekovca je veľmi odolné voči vlhkosti, hnilobe a parazitom a tiež je pevnejšie v porovnaní napríklad s drevom borovice. Cena je nižšia, ako je cena exotických drevín.

Tip

Požiadavky dizajnérov, staviteľov domov, ale aj ostatných klientov sa neustále zvyšujú. Vyžadované sú najmä dlhá životnosť dreva, jeho minimálne nároky na údržbu a atraktívny vzhľad prírodného dreva a to bez použitia chemických konzervačných látok. Drevo sibírskeho smrekovca všetky tieto požiadavky uspokojuje na výbornú.

  • Hranoly a terasové dosky zo sibírskeho smrekovca nájdete v našej ponuke.
Top