Záhradný nábytok PROWOOD z materiálu ThermoWood® - otázky a odpovede

1. Prečo si zaobstarať záhradný nábytok práve z masívu?

Drevo je od pradávna prirodzenou surovinou pre výrobu nábytku. Drevo je príjemné na pohľad i na dotyk. Medzi ďalšie výhody patrí absolútna zdravotná nezávadnosť, dlhodobá životnosť a stálosť.

2. Je možné si tovar pred objednaním niekde prehliadnuť?

Áno. Drevený záhradný nábytok PROWOOD je možné si prezrieť a podľa priania aj odskúšať v našej vzorkovni v sídle firmy v Bratislave na Galvaniho ulici 2/a, kde ste srdečne vítaní.

3. Môžem u Vás nakúpiť drevený záhradný nábytok napríklad na splátky?

V súčasnej dobe žiaľ neplánujeme zavedenie možnosti nákupu na splátky.

4. Obrázky vyzerajú veľmi pekne, zodpovedá vyobrazené tovar skutočnosti?

Áno. Je v našom záujme tovar čo najlepšie a najvernejšie prezentovať pre predstavu každého nášho zákazníka. Preto sa sústredíme na detail a skutočnosť. Sme výrobcom a dodávateľom dreveného nábytku PROWOOD. Snažíme sa preto verne zachytiť ako nábytok v skutočnosti vyzerá.

5. Ako uvádzate na Vašich stránkach, je doprava záhradného nábytku skutočne zadarmo?

Áno. Ak nakúpite nábytok a prípadné doplnky v celkovej hodnote vyššej ako 240 € vrátane DPH 20%, je doprava skutočne zadarmo, a to po celej Slovenskej republike. Ak nakúpite do hodnoty 240 € vrátane DPH 20%, účtujeme Vám dopravné vo výške 10 € vrátane DPH 20%, a to bez ohľadu na zvolený spôsob platby.

6. Je možné nechať si poslať tovar aj do zahraničia?

Samozrejme. Vašu objednávku Vám bezpečne doručíme napríklad tiež do Českej republiky i do ďalších európskych štátov.

7. Aká je záručná lehota na záhradný nábytok PROWOOD?

Na všetky produkty značky PROWOOD je poskytovaná zákonná záručná doba 24 mesiacov.

8. Aká je životnosť dreveného záhradného nábytku PROWOOD?

Testy ukázali, že masívne drevo z fínskej borovice ThermoWood® je schopné 30-ročnej životnosti a to najmä vďaka tepelnej úprave dreva. A pretože je drevený záhradný nábytok PROWOOD z tohto dreva vyrábaný, vydrží Vám až 30 rokov. Odolnosť tohto tepelne upraveného dreva proti rozkladu je omnoho lepšia než pri bežných ihličnatých drevinách. Vďaka rozmerovej stabilite sa zvyšuje životnosť výrobkov PROWOOD z materiálu ThermoWood®. Ak sa o drevo budete patrične starať a vykonáte určité opatrenia, ako je frekvencia následných povrchových úprav, kontrola poškodenia a všeobecná údržba, môžete tak udržať výrobky z tepelne upraveného dreva vo veľmi dobrom stave.

9. Ako je možné, že je vonkajší záhradný nábytok PROWOOD tak odolný?

Trvanlivosť materiálu ThermoWood® vychádza zo zmien, ktoré sa uskutočnia v chemických zlúčeninách dreva, pomocou tepelnej úpravy. Vďaka tepelnej úprave a odstráneniu živice zostáva vlhkosť tepelne upraveného dreva ThermoWood® hlboko pod 20 %, aj keď je v kontakte napríklad so zemou alebo aj keď je relatívna vlhkosť vzduchu 90 %. Aby huby, ktoré drevo rozkladajú, prosperovali, potrebujú správnu teplotu (minimálne 5 ° C), správnu vlhkosť dreva (cez 20 %) a cukry. Cukry dreva sa tepelnou úpravou rozkladajú, teda huby nemajú pre seba žiadne živiny. Pravidelná povrchová úprava prispieva k tomuto faktu tak, že znižuje absorpciu vlhkosti tepelne upraveného dreva. Pri teplote okolo 20 ° C, kedy je relatívna vlhkosť vzduchu 60 - 70%, je rovnovážna vlhkosť tepelne upraveného dreva asi 6 - 7%. Ak relatívna vlhkosť stúpne na 80 %, je rovnovážna vlhkosť dreva stále len okolo 8 %. Tým sa podstatne zníži priehyb spôsobený vlhkosťou a všetky škody, ktoré z toho vyplývajú.

10. Ako preniká voda do tepelne ošetreného dreva ThermoWood® a ako tomu u zabrániť?

Rovnako ako v prípade normálneho dreva sa voda tiež primárne vstrebáva cez čelá (otvorené konce) tepelne upraveného dreva ThermoWood®. Aby sa zabránilo vstrebávaniu vody, odporúča sa preto ošetriť tieto čelá prípravkom Owatrol PCD 91, ktorý dokáže otvorené čelá zakonzervovať a ochrániť ich proti vstrebávaniu vlhkosti.

11. Po obstaraní nábytku, musím záhradný nábytok PROWOOD nejakým spôsobom povrchovo ošetriť?

Z dôvodu poveternostných vplyvov a slnečného UV žiarenia začne povrch dreveného záhradného nábytku PROWOOD s odstupom času šednúť a jemne povrchovo praskať. Aby ste obmedzili toto pôsobenie, odporúčame výrobky PROWOOD ošetriť povrchovou úpravou, osobitnú pozornosť je potrebné venovať koncovým plochám (čelám). V našej ponuke nájdete výrobky presne určené na tento účel. Ak sa materiál ThermoWood® neošetruje, nezníži to nijak zásadne jeho životnosť, avšak nie je možné garantovať všetky deklarované vlastnosti materiálu a tiež vznikania väčších než vlásočnicových trhlín.

12. Ak sa rozhodnem pre povrchové ošetrenie, ako by som mal pred náterom pripraviť drevený podklad?

Drevený podklad musí byť suchý, čistý a dôkladne zbavený všetkých predošlých náterov.

13. Akými výrobkami je teda drevený záhradný nábytok PROWOOD najlepšie ošetriť?

Odporúčame použiť náterové hmoty dodávané našou firmou. Ak sa ale chystáte vybrať náterovú hmotu samostatne, odporúčame použiť vodou riediteľné pigmentované oleje s UV ochranou na báze alkydových či akrylových živíc. Na výrobky PROWOOD neodporúčame používať oleje na prírodnej báze.

14. Prečo neodporúčate používať oleje na prírodnej báze na ošetrenie nábytku PROWOOD?

Tepelný proces z materiálu ThermoWood® odstránil zložky, ktoré oleje na prírodnej báze obsahujú. Použitím týchto olejov by materiál bol opäť nasýtený týmito zložkami.

15. Ako najlepšie zabrániť blednutiu farby záhradného nábytku a ďalších výrobkov PROWOOD?

Pre zachovanie prirodzene tmavo hnedej farby vonkajšieho dreveného nábytku a výrobkov z materiálu ThermoWood®, Vám odporúčame ho ošetriť vhodným náterom. Takto by ste mali v závislosti na zmenách farby materiál natierať vždy, keď je to nutné. Okrem zachovania vzhľadu ošetrenie chráni exteriérový záhradný nábytok PROWOOD pred vodou a tým aj pred praskaním a zvrásnením povrchu. Uľahčuje to teda podstatne jeho údržbu (ľahšie odstránenie povrchových nečistôt). Dĺžka intervalu ošetrení sa mení v závislosti na tom, ako veľmi je drevený záhradný nábytok vystavený dažďu a slnečnému žiareniu. Pravidelne ošetrované nafarbené povrchy majú všeobecnú tendenciu vydržať mnohonásobne dlhšiu dobu.

16. Má UV žiarenie nejaký vplyv na povrch dreveného záhradného nábytku PROWOOD?

Áno, bohužiaľ. Slnečné UV žiarenie býva neuveriteľne agresívne na povrchy nielen dreveného záhradného posedenia a doplnkov PROWOOD z masívu ThermoWood®, ale aj na povrchy všetkých ostatných drevín. Vďaka jeho pôsobeniu vznikajú na neošetrenom povrchu dreva farebné zmeny a dochádza k postupnému šednutiu farby. Toto prebieha v závislosti na stupni pôsobenie slnečného svetla na materiál podľa jeho umiestnenia (exteriérový záhradný nábytok umiestnený v zatienenom priestore mení farbu pomalšie, než drevený záhradný nábytok vystavený priamemu slnečnému svetlu mení farbu rýchlejšie). Rovnako tak sa na farebných zmenách podieľajú poveternostné vplyvy. Odporúčané ošetrovanie povrchu vhodným náterom na drevo s pigmentom a UV ochranou znižuje škodlivé účinky UV žiarenia a zvyšuje tak celkovú životnosť dreveného záhradného posedenia PROWOOD.

17. Prečo by sme mali používať ako vhodnú povrchovú úpravu vodou riediteľné pigmentované oleje s UV ochranou na báze alkydových či akrylových živíc?

Jedine tieto náterové hmoty dokážu povrch tepelne ošetreného dreva veľmi dobre nasýtiť a drevo je tak dlhodobejšie chránené pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi. Tieto náterové hmoty lepšie držia na materiály, ktorý je málo nasiakavý.

18. Ako je zabezpečený spojovací materiál použitý pri záhradnom nábytku PROWOOD proti korózii?

Proti korózii je spojovací materiál použitý u dreveného záhradného nábytku PROWOOD zabezpečený povrchovou úpravou, ktorá chráni jednotlivé prvky kovania pred pôsobením vlhkosti a tým následnej korózii. Spojovací materiál vydrží bez korózie po celú dobu životnosti dreveného záhradného posedenia PROWOOD, ak táto ochrana nie je poškodená.

19. Keď záhradný nábytok PROWOOD skladáme, prečo je potrebné ho lepiť?

Zlepenie záhradného nábytku zvyšuje celkovú tuhosť nábytku, stabilitu a ochranu spojov vo vlhkom vonkajšom prostredí. Nábytok tak lepšie obstojí v ťažkých exteriérových podmienkach. Navyše nedochádza k uvoľneniu kolíkových spojov. K tomuto lepeniu kolíkových spojov sa používa polyuretanové lepidlo, ktoré sa hodí do vlhkého vonkajšieho prostredia a neuvoľňuje sa. Vypĺňa nerovnosti, a tlmí vibrácie. Nie je k drevu agresívne a odoláva bežným poveternostným vplyvom a bežným chemikáliám. Veľmi dobre sa hodí na lepenie exteriérového nábytku.

20. Ako naložiť s dreveným záhradným nábytkom PROWOOD v zime?

V zimných mesiacoch by sa mal drevený záhradný nábytok PROWOOD prikryť netransparentnou fóliou alebo sa uskladniť v miestach, kde je chránený pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.

21. Môžem sa spoľahnúť na to, že je drevený záhradný nábytok PROWOOD ekologický a zdravotne nezávadný?

Už samotný výrobný proces tepelnej úpravy materiálu ThermoWood® prebieha bez akýchkoľvek chemických prísad, iba za pomoci tepla a pary. Výroba záhradného nábytku PROWOOD je ekologická a nemá žiadny negatívny vplyv na životné prostredie. Na konci svojej životnosti je možné drevo alternatívne využiť, zrecyklovať či odstrániť rovnakým spôsobom ako ostatné drevo.

22. Z akých lesov pochádza drevo ThermoWood®? Čo znamená označenie skratkou PEFC?

Skratka PEFC je certifikát, ktorý zaručuje, že drevo použité na výrobu tohto záhradného nábytku nebolo ťažené ilegálne. Úplne naopak, že toto drevo pochádza z lesov, ktoré sú priamo pre túto ťažbu určené, že je zaisťované z trvalo udržateľných lesov, ktoré sú riadené a kontrolované fínskou vládou.

23. Môže nábytok PROWOOD, vyrobený z materiálu ThermoWood®, Napadnúť drevokazný hmyz?

Ako preukázali testy, masívny materiál ThermoWood® je odolný proti drevokazným chrobákom (červotoč - Anobium punctatum, hrbohlav hnedý - Lyctus Bruneus, čeľaď Fuzáčovité). Materiál ThermoWood® je dokonca schopný odolať aj útoku termitov.

Najnovšie blogy

Top