Už naši predkovia vedeli, že ak chcú predĺžiť životnosť dreva, ktoré zatĺkali do zeme ako stĺpy pre ohrady, je potrebné ho opáliť pomocou ohňa. Táto činnosť im predĺžila životnosť materiálu až trojnásobne. Dnes prebieha tepelná úprava reziva priemyslovo riadeným spôsobom práve za účelom predĺženia životnosti. Takto ošetrené rezivo stráca schopnosť absorpcie vzdušnej vlhkosti a tým sa celkom odlišuje od bežného reziva, ktoré je upravené len sušením v sušičkách (toto drevo napúča, pokiaľ sa nachádza vo vlhkom prostredí a následne vysychá po znížení okolitej vlhkosti). Tepelne spracované drevo ThermoWood® má túto vlastnosť podstatne zníženú. Jeho vnútorná vlhkosť sa pohybuje okolo 6 %.
Tepelnú úpravu umožňujú takmer všetky dreviny. Severské dreviny, ako sú borovica, smrek, breza a osika, sú vhodné pre tepelnú úpravu. Ďalej možno tepelne upraviť prinajmenšom niekoľko druhov tvrdého dreva, napr. buk, dub a jaseň. Najbežnejšie používanou drevinou je však v dnešnej dobe hlavne borovice.
Na základe testov niekoľkých renomovaných skúšobní bolo stanovené, že drevo patrí do 2. triedy biologickej odolnosti a musí byť schopné minimálne 30 ročnej životnosti. Odolnosť tohto tepelne upraveného dreva ThermoWood® proti rozkladu je ďaleko lepšia ako pri bežných ihličnatých drevinách alebo odpovedajúcich tropických listnatých drevinách. Veľká rozmerová stálosť zvyšuje životnosť výrobkov z ThermoWood®. Niekoľko ďalších faktorov, ako je frekvencia následných povrchových úprav, kontrola poškodenia a všeobecná údržba môže pomôcť udržať tepelne upravené drevo ThermoWood® v dobrom stave po veľmi dlhú dobu používania v exteriéri.
Trvanlivosť tepelne modifikovaného dreva ThermoWood® vychádza zo zmien, ktoré sa uskutočnia v chemických zlúčeninách dreva. Hemicelulózy (cukry) dreva sa rozkladajú, huby teda nemajú k dispozícii žiadne živiny. Aby prosperovali a rozkladali drevo, potrebujú huby správnu teplotu (najmenej 5 °C), správnu vlhkosť dreva (cez 20 %) a cukry. Vlhkosť tepelne upraveného dreva sa pohybuje okolo 6 - 8 %, aj keď sú konštrukcie v kontakte so zemou alebo aj keď je relatívna vlhkosť vzduchu 90 %. Tým sa zabráni alebo aspoň významne spomalí rast húb. Navyše pravidelná povrchová úprava odporúčanými náterovými hmotami znižuje absorpciu vlhkosti do tepelne upraveného dreva ThermoWood®.
Počas výrobného procesu tepelne modifikovaného dreva ThermoWood® nie sú používané žiadne chemické prísady. Tepelná úprava funguje len na základe tepelnej energie a pary. Vzhľadom k úplnej ekologickosti výroby tak možno na konci životnosti drevo ThermoWood® zaradiť do alternatívneho využitia alebo odstrániť rovnakým spôsobom ako bežné drevo.
Výskum ukázal, že sa tepelne upravené drevo ThermoWood® nerozkladá, aj keď je v kontakte so zemou. Trvalým kontaktom so zemou alebo vodou sa však vytvárajú chemické reakcie, ktoré spôsobujú, že tepelne upravené drevo ThermoWood® stráca svoju pevnosť. Neodporúča sa preto, aby objekty z materiálu ThermoWood® boli v neustálom kontakte s vlhkou zemou, odporúča sa vždy vykonať pod tieto konštrukcie drenážnu podkladovú vrstvu z priepustných materiálov (štrky alebo štrkopiesky).
Praktické skúsenosti ukázali, že môžu byť na takto modifikované drevo ThermoWood® použité všetky druhy lepidiel. Ak si prajete používať vodorozpustné, ako sú PVAC lepidlá, je potrebné vziať do úvahy, že tepelne upravené drevo absorbuje vodu pomalšie ako bežné drevo a preto musíme nechať viac času na zaschnutie lepidla. Je však potrebné zvážiť, k akému účelu bude zlepený výrobok používaný. Vzhľadom k použitiu výrobkov z tepelne upraveného dreva ThermoWood® prevažne vo vlhkom prostredí je lepidlo na báze PVAC nevhodné. Pre toto použitie odporúčame lepidlá na báze polyuretánov alebo im podobné, určené špeciálne do vlhkého prostredia.
Slnečné UV žiarenie spôsobuje predovšetkým farebné zmeny na povrchu materiálu ThermoWood® a postupné zošednutie v závislosti od stupňa oslnenia materiálu podľa jeho umiestnenia (zatienené plochy menia farbu pomalšie, naopak plochy vystavené priamemu slnečnému žiareniu menia farbu rýchlejšie). Na farebných zmenách sa podieľajú rovnako aj poveternostné vplyvy.
Tepelná úprava prebieha úplne bez chemických prostriedkov. ThermoWood® teda nie je nijako upravený v zmysle ochrany proti pôsobeniu UV žiarenia a poveternostných vplyvov.
Tieto dva faktory predovšetkým spôsobujú prirodzenú stratu pôvodného odtieňa rovnako tak, ako je tomu pri všetkých ostatných drevinách, či už tropických, tak aj tuzemských. Farebné zmeny materiálu ThermoWood® sú iba povrchovým javom - zvetraním mikroskopickej povrchovej vrstvičky dreva, na ktorú pôsobí predovšetkým UV žiarenie. Rovnako dochádza k miernemu povrchovému zvrásneniu materiálu a vzniku vlásočnicových povrchových trhliniek.
Tieto farebné zmeny však nemajú vplyv na odolnosť materiálu proti vlhkosti, drevokazným hubám a škodcom a teda ani na udávanú celkovú životnosť v dĺžke minimálne 30 rokov.
V prípade požiadavky na zachovanie farebnosti, je dobré ošetriť ThermoWood® vhodným náterom, ktorý obsahuje UV filter a materiál ochráni pred stratou farebnosti.
V prípade, že ThermoWood® neošetríte a po nejakej dobe sa rozhodnete pre náter už farebne zmeneného tepelne spracovaného dreva ThermoWood®, máme pre Vás riešenie. V ponuke ošetrujúcich prostriedkov pre povrchovú úpravu ThermoWood® máme odstraňovač drevnej šedi OWATROL NET-TROL, ktorý Vašu terasu, fasádu alebo záhradný nábytok spoľahlivo a jednoducho zbaví nežiadúcej šedi. Následný náter produktom OWATROL AQUADECKS potom odtieň Vašej terasy zafixuje na dlhšie obdobie. Po ošetrení prípravkami pre odstránenie šedi a obnovenie náterov, ochraňujúcich ThermoWood® pred účinkami UV žiarenia, získate opäť pôvodný vzhľad materiálu ThermoWood®. Tento proces je možné opakovať ľubovoľne často. Nami preferované nátery OWATROL neobsahujú žieraviny ani rozpúšťadlá, ktoré by poškodili povrch dreva leptaním či inak. Jedná sa o ekologicky nezávadné prostriedky pre šetrnú údržbu materiálu ThermoWood®.
Tepelne modifikované drevo ThermoWood® možno použiť vonku bez akejkoľvek povrchovej úpravy, ale výsledný vzhľad bude rovnaký ako pri bežnom dreve. Povrch zošedne a zvráskavie. Najnovší výskum a skúsenosti ukazujú, že je rozumné ošetriť povrch tepelne upraveného dreva ThermoWood® rovnako ako všetky ihličnaté, listnaté a tvrdé dreviny. Nátery chránia drevo predovšetkým pred nepriaznivými účinkami UV žiarenia a pred problémami spôsobenými zmenami vo vlhkosti (vznik praskliniek, zmeny farby apod.). K ošetreniu v exteriéri odporúčame vodou riediteľné pigmentované oleje s UV ochranou na báze alkydových či akrylových živíc. Použitie samotných olejov na prírodnej báze ani na báze syntetickej sa neodporúča.
Oleje na prírodnej báze obsahujú zložky, ktoré boli z masívneho dreva ThermoWood® pri výrobe zložito vylučované tepelným procesom a materiál ThermoWood® by nimi bol znovu nasýtený.
Áno, syntetické oleje môžu byť na ošetrenie tepelne modifikovaného dreva ThermoWood® použité, ale životnosť takto ošetreného povrchu materiálu ThermoWood® je len krátkodobá a údržba musí prebiehať vo veľmi krátkych časových intervaloch alebo musí byť pri prvotnom ošetrení aplikovaných viac vrstiev povrchovej úpravy tak, aby bol materiál ThermoWood® úplne nasýtený. Dôvod je ten, že pri tepelnom procese a výrobe dreva ThermoWood® dochádza k zmene vnútornej štruktúry dreva a tiež k vylúhovaniu nežiadúcich zložiek. Výsledkom tepelného výrobného procesu je fakt, že vnútorná štruktúra materiálu ThermoWood® obsahuje viac "vzduchu". Aj napriek tomu, že je masívne drevo ThermoWood® veľmi málo nasiakavé, je veľmi malá molekula oleja schopná po nejakom čase do dreva preniknúť. Vďaka zmenenej vnútornej štruktúre tepelne spracovaného dreva ThermoWood® preniká však veľmi hlboko do dreva a povrch tak zostáva nenasýtený. Preto je nutné aplikovať viac vrstiev tak, aby bolo masívne drevo ThermoWood® celkom nasýtené, čo je veľmi nákladné a časovo náročné. Preto syntetické oleje nemôžme priamo odporučiť.
Jedine tieto náterové hmoty dokážu povrch tepelne ošetreného dreva ThermoWood® veľmi dobre nasýtiť a drevo je tak dlhodobo chránené pred UV žiarením a poveternostnými vplyvmi. Princíp je veľmi jednoduchý: do materiálu ThermoWood®, ktorý je veľmi málo nasiakavý, dokáže po nejakom čase preniknúť veľmi malá molekula oleja, ktorý je základom týchto farieb. Po preniknutí do dreva spomaľuje prenikanie do hĺbky pomerne veľká molekula vody, ktorá je riedidlom týchto náterových hmôt. Živica, ktorá je do týchto náterových hmôt pridávaná, potom dosiahne to, že náter pod povrchom "vytvrdne" a povrch materiálu ThermoWood® je tak po aplikácii obvyklých dvoch odporúčaných vrstiev náteru veľmi dobre nasýtený.
Nízka rovnovážna vlhkosť spolu s pomalou absorpciou vlhkosti zvyšuje rozmerovú stálosť dreva. Okrem toho tepelne upravené ihličnaté drevo neobsahuje žiadnu živicu. Tá bola všetka odstránená z dreva počas tepelného ošetrenia. Obe tieto vlastnosti umožňujú lepšiu aplikáciu náterov a ich trvanlivosť.
Profily ThermoWood® sú veľmi hladko ohobľované a vďaka tomu je veľmi znížená povrchová priľnavosť. Póry dreva sú uzavreté. Vďaka prebrúseniu brúsnym papierom dôjde k zdrsneniu povrchu dreva a otvoreniu pórov. Drevo je tak oveľa lepšie pripravené na aplikovanie povrchovej úpravy a zároveň sa predpokladá jej vyššia životnosť.
Testy preukázali, že tepelne modifikované drevo ThermoWood® nevypúšťa žiadne škodlivé látky alebo pachy. Nemusíme sa teda tejto vône obávať. Časom sa navyše úplne vytratí.
Podľa najaktuálnejších a najdostupnejších informácií sa odporúča ošetriť povrch tepelne upraveného dreva najneskôr 1x za 2 roky. Skoršia úprava sa vykonáva v závislosti na vzhľade materiálu (ak sú na povrchu zistené nedostatky v povrchovej úprave skôr). Dĺžka intervalu ošetrení sa mení v závislosti na tom, ako veľmi je drevo vystavené dažďu a slnečnému žiareniu. Všeobecne platí, že nafarbené povrchy majú tendenciu vydržať dlhšiu dobu.
Rovnako ako v prípade bežného dreva sa vlhkosť tiež primárne vstrebáva cez čelá tepelne upraveného dreva ThermoWood®. Aby sa zabránilo vstrebávaniu vody, odporúča sa preto niekoľkokrát ošetriť čelá materiálu ThermoWood® vhodným náterom na toto drevo. Platí všeobecné pravidlo, že akonáhle sa na hrane dreva vytvorí film, môžme si byť istí, že bol vykonaný dostatočný počet náterov. Druhou možnosťou je použitie konzervačného prostriedku OWATROL PCD 91, pred vykonaním finálnej povrchovej úpravy. Prostriedok OWATROL PCD 91 zakonzervuje reznú plochu (čelo) a zabráni tak následnému prenikaniu vlhkosti a praskaniu dreva v oblasti reznej plochy (čela).
V porovnaní s normálnym drevom, tepelne upravené drevo pohltí výrazne menej vlhkosti vo forme vodnej pary. Hydroskopická rovnovážna vlhkosť tepelne upraveného dreva je o 30 - 50 % nižšia ako pri akomkoľvek inom druhu dreva, vrátane impregnovaného dreva. Pri teplote okolo 20 °C, kedy je relatívna vlhkosť vzduchu 60 - 70 %, je rovnovážna vlhkosť tepelne upraveného dreva asi 6 - 7 %. Ak relatívna vlhkosť stúpne na 80 %, je rovnovážna vlhkosť dreva stále len okolo 8 %. Tým sa podstatne zníži priehyb spôsobený vlhkosťou a všetky škody, ktoré z toho vyplývajú.
Testy ukázali, že masívny materiál ThermoWood® je odolný proti chrobákom (červotoč - Anobium punctatum, hrbohlav hnedý - Lyctus Bruneus, čeľaď Fúzačovité). Výsledky testov naznačujú, že materiál ThermoWood® je schopný odolať aj útoku termitov.
Výsledky testov ukázali pozoruhodnú schopnosť tepelne ošetreného dreva ThermoWood® brániť sa rozpadu pri hnedej hnilobe. Proti hubám (Poria Placentia, Coniophora puteana) tepelne ošetrené drevo ukázalo dobré výsledky po ošetrení teplotou vyššou ako 210 °C. Tepelne upravené drevo použité v exteriéri vyžaduje tepelné ošetrenie pri vyšších teplotách (pre záhradný nábytok PROWOOD je drevo ošetrené pri 212 °C) s cieľom získať maximálnu odolnosť proti drevokazným hubám.
Skúška biologickej odolnosti podľa EN 113 odhalila veľmi dobrú odolnosť v závislosti na teplote a dobe ošetrenia. Pri nami používanom vstupnom materiáli pre výrobu dreveného záhradného nábytku a plotoviek PROWOOD je dosiahnutá 2. trieda (trvalej) biologickej odolnosti, čo máme doložené aj certifikátom KOMO od holandskej spoločnosti SKH (viď záložka Certifikáty).
Materiál ThermoWood® je naozaj nazývaný mŕtvym drevom. Tento pojem mŕtve drevo vznikol vďaka tomu, že z materiálu ThermoWood® je pri tepelnom procese vytesnená všetka živica a ostatné biologické látky (živiny) a tiež všetka živá kultúra bola doslova pri teplotách nad 200 °C „spálená“. Preto drevo neobsahuje žiadne živé kultúry a je možné ho nazvať „mŕtve“ drevo.