Ako vybrať záhradný nábytok

Dobre vybraný záhradný nábytok musí, okrem požiadaviek na pohodlie, byť tiež funkčný, stabilný a odolný. Stačí kvalitné priestranný záhradný stôl, stabilný a dobre ovládateľné záhradné stoličky a razom sa z akéhokoľvek altánku, pergoly, balkónu, alebo terasy, stane jedno z vašich najobľúbenejších miest. Záhradná lavica ozdobte niekoľkými vankúšmi, pridajte záhradné kreslo a razom sa vaše veranda stane druhým obývacou izbou.

Výber vhodného kvalitného záhradného nábytku nie je až tak jednoduchý, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Pripravili sme pre vás množstvo tipov a rád, ktoré vám pomôžem pri výbere vhodného záhradného nábytku. Zabudnite teda na lacnej plastové záhradné stoličky a vyberajte kvalitu.

Tipy pre správny výber záhradného nábytku

Jak vybrat zahradní nábytek

Na aký účel zaobstarávate záhradný nábytok?

V prvom rade si ujasnite, za akým účelom si chcete zaobstarať nábytok na záhradu. Radi by ste stolovali s rodinou a priateľmi pri teplých letných večeroch? Alebo nábytok využijete pre záhradné večierky a párty? Alebo snáď túžite vytvoriť pokojné zákutia pre relax a čítania?

Ak má vaša terasa, či veranda slúžiť hlavne pre neformálne večierky, pravdepodobne nebude potrebné obstarávať veľký jedálenský stôl. Plne postačí menšie záhradný stôl ak tomu dostatok stoličiek, či lavíc na sedenie a prípadne nejaké odkladacie stolíky. Ak máte v pláne váš záhradný nábytok využívať hlavne pre obedy a večere s rodinou a priateľmi, určite bude veľký a stabilný jedálenský stôl potreba.

Kde chcete nábytok umiestniť?

Dopredu si premyslite, kam budete chcieť nábytok umiestniť az čoho má byť vyrobený. Od toho sa potom bude odvíjať aj to, koľko času si taký nábytok bude žiadať na údržbu a ošetrovanie.

Pokiaľ bude nábytok celoročne pod strechou, môžete zvoliť prakticky akýkoľvek materiál. Ak ale bude nábytok vystavený slnku, dažďu a vetru, je potrebné vyberať z odolnejších materiálov, ktorým poveternostné vplyvy neuškodí.

Na čom bude záhradný nábytok stáť?

Pred nákupom nábytku na záhradu určite nezabudnite popremýšľať nad povrchom, na ktorom bude váš nábytok stáť. Ak to bude drevená terasa, dajte pozor na kovové pätky, ktoré môžu terasové dosky nevratne poškriabať.

Pokiaľ bude mať povrch pod nábytkom diery, alebo škáry, úzke nohy nábytku by do nich mohli zapadnúť. Rovnako tak sa vám budú úzke kovové nohy nábytku zapichovať do trávnika.

Váš záhradný nábytok najlepšie bude nastolený na niektorom z nezničiteľných povrchov, ktorým môže byť napríklad vonkajšie koberec, alebo stará dobrá dláždená podlaha. Každý kus záhradného nábytku PROWOOD je osadený plastovými klzáky, s ktorými je posun nábytku jednoduchý a povrch, na ktorom nábytok stojí, sa nezničí.

Skladovanie nábytku v zime

Veľa výrobcov záhradného nábytku tvrdí, že ten ich nábytok je možné mať vonku po celý rok. Keď potom ale po zime z vášho nábytku zložíte plachtu, zistíte, že rovnako nesie nejaká známky starnutia, či poškodenie.

Životnosť nábytku predĺžite tým, že ho mimo sezónu uskladníte v chránenom mieste, ako je napríklad garáž, alebo pivnica. Aj odolné materiály, ako je drevený masív alebo železo, vydržia dlhšie, keď je v čase nepoužívania uskladníte.

Nábytku PROWOOD z materiálu ThermoWood® vlhkosť nevadí. Postačí ho cez zimu zraziť k sebe a prekryť netransparentné plachtou.

Drevený záhradný nábytok

Drevo je klasickým materiálom, s ktorým neurobíte chybu. Na výber máte napríklad zo smreka, borovice, duba, buka, teaku, či iných exotických drevín. Najväčšie rozdiely sú najmä v tvrdosti dreva. Všeobecne platí, že čím tvrdšie drevo je, tým dlhšia je jeho životnosť. U dreveného nábytku je dôležitá jeho ochrana, kedy každý druh dreva môže vyžadovať rozdielny postup pri ochrane a údržbe.

Na našom e-shope môžete zaobstarať kvalitný drevený záhradný nábytok z masívu, ktorý vyrábame zo špeciálneho tepelne upravovaného dreva z fínskej borovice. Takto upravený materiál sa nazýva ThermoWood®. Tepelne upravené drevo ThermoWood® má životnosť minimálne 30 rokov.

údržba materiálu

Váš záhradný nábytok by vám mal robiť radosť. Väčšinu času by ste mali venovať odpočinku, skôr než neustále údržbe nábytku.

Rôzne materiály potrebujú rôznu mieru údržby. S našim nábytkom z materiálu ThermoWood® vám väčšina udržiavacích prác odpadne. Tento materiál z pravej fínskej borovice, ktorý je navyše tepelne upravený, má veľmi dlhú životnosť a odolá všetkým vplyvom nehostinného počasia.

Investujte do kvality

Za čo si zaplatíte, to tiež dostanete au záhradného nábytku to platí dvojnásobne. Plastové stoličky a stoly vyzerajú síce pekne, ale po niekoľkých mesiacoch na nich uvidíte známky opotrebovania vplyvom počasia. Podobne to je aj u nábytku z bežného dreva. Preto pred nákupom dobre premýšľajte, pročítejte recenzie a pýtajte sa na skúsenosti ostatných.

Top